RD Horažďovice

Realizace 2009/2010

Dřevostavba se nachází na okraji Horažďovic ve starší zástavbě rodinných domů rozličných velikostí. Mladý pár měl vcelku jasnou představu o svém budoucím domově: malý domek na úzké parcele v sousedství rodičů, tradiční tvar, ale s moderní tváří, dřevostavba.
Na úzké parcele byl  navržen dům obdélníkového půdorysu 6,5x10 m se šikmou střechou ve sklonu 45° (stejný jako má sousední objekt) s jednoduchou dispozicí: v přízemí zádveří, toaleta, komora a obývací pokoj navazující na kuchyň. V podkroví, které lze považovat za plnohodnotné patro díky velkému sklonu střechy a pozednici ve výšce 1,5 m, je ložnice rodičů, koupelna a pokoj (ten lze rozdělit na dva při využití přístupu přes šatnu). V sádrokartonové příčce je připraven rám pro pozdější osazení dvěří, taktéž rozvody elektřiny počítají s případným rozdělením pokoje na dva. Z tohoto pokoje je také vstup na půdu. 
Konstrukčně se jedná o dřevostavbu systému Europanel (SIPS) tlouštky panelu 170 mm s kontaktním zateplením. Pro vytápění byla navržena akumulační elektrická tělěsa, ale po ročním užívání stavby se projevila jako nepotřebná, obyvatelé si oblíbili  vytápění krbovými kamny, která plně vyhovují pro tepenou pohodu celého domku. 
Hrubou stavbu systému Europanel dodala specializovaná firma (V. Flandera, Písek), ostatní práce si klienti koordinovali samostatně (většinou malé firmy z okolí), některé práce zvládli i vlastnoručně. Tímto způsobem se podařilo udržet náklady v rozumných relacích.
Po prvním roce užívání si mladý manželský pár pochvaluje zejména tepelně technické vlastnosti dřevostavby a celkově úměrnou velikost domku, snad jen zádveří prý mohlo být větší. Domek, ač hmotově velmi tradiční, budí často zájem kolemjdoucích, ti často netuší, že existuje alternativa ke katologovým domkům, kterých je v blízkém okolí velká přesila...

V Písku 2.9.2011
Martin Kovář