Často kladené otázky

• Chystám se stavět dům, kdy mám vyhledat architekta?

Co nejdříve! Ideální je, aby se architekt stal Vaším průvodcem celým procesem od samého počátku (výběr pozemku, rozvaha o velikosti) až do konce (kolaudace, návrh a  výběr nábytku). Již při koupi pozemku jsou důležité různé faktory, které nemusí být na první pohled zřejmé klientovi, který tento proces podstupuje zpravidla poprvé.


• Není architekt příliš drahý?

Pořízení  nemovitosti, stavba domu, přestavba bytu… to jsou obvykle velmi  náročné akce, jak finančně tak i psychicky. DRAHÉ JSOU PŘEDEVŠÍM CHYBY! Architekt Vám poskytne svou zkušenost a tím se budou  problémy maximálně eliminovat. Ceny  se pohybují dle rozsahu služeb  (viz. výkonný a honorářový řád ČKA).   Konkrétně: například náklady na studii domu jsou cca 1-1,5% z předpokládané ceny stavby  (to odpovídá menší částce než je provize realitního makléře pouze za koupi pozemku!).


• Nenavrhují architekti pouze extravagantní stavby?

Ne.  Dobrý architekt  navrhuje stavbu v „kontextu“ – s okolím, s přírodou,  s klientem, s finanční náročností.  Naší vizí je budovat  moderní stavby ,které budou  vytvářet co nejlepší prostředí pro své obyvatele ( i okolí), zachovat udržitelný rozvoj. Nesnažíme se zaujmout  za cenu degradace stávajících hodnot v sousedství, nebo nepřiměřených finančních nároků na výstavbu či provoz.


• Na jaké projekty se ateliér KONTEXTUM zaměřuje?

Nezáleží  na velikosti a finanční náročnosti akce, přistupujeme zodpovědně k řešení  těch nejmenších úkolů (vestavěná knihovna, předělávka kuchyně, interiéry, …)  po středně velké (bytové domy,kulturní dům, rekonstrukce, …). Nejčastěji nás klienti vyhledávají pro vypracování STUDIE a DOKUMENTACE PRO STAVEBNÍ ŘÍZENÍ rodinných domů různých velikostí. 


• Nabízí ateliér KONTEXTUM také katalogové domy?

Ne. Jsme přesvědčeni, že nelze opakovat jedno řešení pro více klientů. Každá rodina má jiné požadavky, jiný pozemek, jiné finanční nároky, jiné specifické požadavky.  Proto vždy hledáme nové způsoby přímo pro danou situaci (klienta, pozemek). Chceme řešit věci v souvislostech, v „kontextu“. Katalogový dům nikdy nenabízí dostatečnou individualitu, dům má být ušitý na míru (stejně jako kvalitní oblek).